- The Socket SP5 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- EPYC product line processor upgrade for your convenience and optimal usage
- 5 nm process technology for reliable performance with maximum productivity
- Tetracosa-core (24 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 4th Gen processor upgrade generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 24 MB L2 + 256 MB L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor Upgrade with 4.05 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Threads | 48 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Clock Speed | 4.05 GHz |
| Overclocking Speed | 4.30 GHz |
| Processor Socket | Socket SP5 |
| L3 Cache | 256 MB |
| L2 Cache | 24 MB |
| Process Technology | 5 nm |
| Thermal Design Power | 320 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

