Aruba CX 8360 v2 Switch Series
The Aruba CX 8360-48Y6C v2 Switch Series offers a flexible and innovative approach to addressing the application, security, and scalability demands of the mobile, cloud, and IoT era. These switches serve the needs of the next-generation core and aggregation layer of campuses, as well as virtual and highly dynamic data center environments. They provide up to 4.8Tbps of capacity, with line-rate Gigabit Ethernet interfaces including support for Smart Rate (1/2.5, 5 Gbps), 10Gbps, 25Gbps, 40Gbps, 50Gbps, and 100Gbps.
The 8360-48Y6C v2 series includes industry-leading line rate ports with 1/10/25/50GbE (SFP/SFP+/SFP28) and 40/100 GbE (QSFP+/QSFP28) connectivity in a compact 1U form factor. 4x10Gbps and 4x25Gbps break out from 40/100G ports offer advanced flexibility in connectivity and aggregation. These switches deliver a fantastic investment for customers wanting to migrate from older 1GbE/10GbE to faster 25GbE, or from 10GbE/40GbE uplinks to 50/100GbE ports.
In addition, the switch supports low- density MACsec ports enabling secure connectivity at 10GbE and 25GbE over unsecured domains.
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- Lets you conveniently connect different networks to enable improved flexibility to your infrastructure
- Supports layer 3 switching for enhanced performance and usability
- Cabinet Mount form factor for your convenience and simplicity of usage
- Managed switch provides a reliable foundation for your network
- Lets you conveniently connect to the 25 gigabit ethernet Ethernet technology to offer maximum productivity
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provided high data transmission rates between servers and network components
- Comes in black color to better suit the theme of the area
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Supp | 2 |
| Redundant Power Supply Suppor | Yes |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC |
| Power Consumption | 325 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 100GBase-X |
| Layer Supported | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Frequency | 63 Hz |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 18 |
| Expansion Slot Type | QSFP28 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x 100 Gigabit Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |



