Features | Maximize your HPE Networking Comware Switch Series 5710 | What's New
- Delivers up to 1,440 Gbps switching capacity for the most demanding applications.
- Low latency, under 1.5 µs 10GbE latency, provides improved throughput and fewer lost packets.
- Provides choices that fit your budget and IT environment by offering different port density and speeds (1/10G) SFP+ or 10BASE-T with 40 and 100GbE high speed uplinks options.
- Affordably priced, with full support for Layer 2, Layer 3, IPv4 and IPv6 networking protocols at no additional cost for these advanced features.
- New made in USA TAA-compliant SKUs offer heightened security via manual and automated source code analysis to address common programming issues, easing concerns about "made in China" products
- Effectively increases available bandwidth on your network
- Can work as layer 3 routing for scalable network design
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Managed switch provides a reliable foundation for your network
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
- Supports optical fiber cable to span longer distances and provided high data transmission rates between servers and network components
- Comes in black color for a sophisticated and dazzling look
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 74 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 100Base-X |
| Layer Supported | 3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 12.50 GB/s |
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 32 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Number of SFP Slots | 1 |
| Number of SFP+ Slots | 24 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 1 x 1 Gigabit Ethernet SFP Management Port |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

