Powering Modern Data Centers
- The Socket SP5 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- EPYC product line processor upgrade for your convenience and optimal usage
- Tetrahexaconta-core (64 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 4th Gen processor upgrade generation offer more threads, higher clocks, thus giving an optimal and faster system performance
- 256 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor Upgrade with 3.10 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Threads | 128 |
| Processor Core | Tetrahexaconta-core (64 Core) |
| Clock Speed | 3.10 GHz |
| Overclocking Speed | 3.75 GHz |
| Processor Socket | Socket SP5 |
| L3 Cache | 256 MB |
| Thermal Design Power | 360 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

