Powering Modern Data Centers
- Processor Upgrade provides dependable and fast execution of tasks with maximum efficiency
- EPYC product line processor upgrade for your convenience and optimal usage
- Hexadeca-core (16 Core) processor core allows multitasking with great reliability and fast processing speed
- 4th Gen processor upgrade generation provides an improved power efficiency with maximum dependability and longevity
- 64 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
- Processor Upgrade with 3 GHz clock speed for faster, efficient execution of cycles per second to ensure maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| 64-bit Processing | Yes |
| Processor Generation | 4th Gen |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 3 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| Processor Socket | Socket SP5 |
| L3 Cache | 64 MB |
| Thermal Design Power | 200 W |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Integrated Graphics | No |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

