AMD EPYC™ 7313 - Nothing Stacks up to EPYC™
3rd Gen AMD EPYC™ is the world's highest-performing x86 server CPU
Data centers that require the best CPU performance, security features, and scalability count on AMD EPYC™ Processors.
- The processor upgrade features Socket SP3 socket for installation on the PCB
- EPYC product line processor upgrade for better reliability and ensure maximum productivity
- Hexadeca-core (16 Core) processor core helps processor upgrade process data in a dependable and timely manner with maximum productivity
- 3rd Gen processor upgrade generation deliver extraordinary performance upgrades for enhanced productivity and stunning entertainment
- 123 MB of L3 cache memory offers great system performance and avoids interruptions while executing complex and critical tasks
- Processor Upgrade with 3 GHz clock speed for quick and dependable processing of data to ensure maximum productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 3 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| L3 Cache | 123 MB |
| Thermal Design Power | 155 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



















