Key Features | High Performance
HPE DDR5 Standard Memory matches the performance capabilities of the new generation of Intel® processors.
HPE DDR5 Standard Memory reduces downtime and lowers energy costs using advanced error detection.
High Reliability
HPE DDR5 Standard Memory provides excellent quality and support for a selection of HPE Gen11 servers.
HPE engineers quality and reliability into every HPE DDR5 Standard Memory product.
Increased Efficiency
HPE offers an affordable solution for small and medium businesses and remote and branch office customers with HPE DDR5 Standard Memory.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 4800 MHz speed with CL40 latency for playing the latest games and using heavy software
- 32 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- The DDR5 SDRAM efficiently move data across electric components and provide smooth PC performance
- 1 x 32GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL40 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 32 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing for dependable programmability of the processor for easy opti
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Hewlett Packard Enterprise |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Number of Pins | 288-pin |
| Memory Rank | Dual-rank |
| CAS Latency | CL40 |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | DIMM |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Hewlett Packard Enterprise |

