Overview | AI supercomputing goes Nano
Accelerate AI workflows with HP ZGX Nano and ZGX Toolkit, highperformance local compute combined with a curated open-source stack for prototyping, fine-tuning and inferencing. Built-in IP discovery, model export and local serving reduce friction, ensuring repeatable, deployment-ready results.
Big AI performance. Tiny footprint.
Prototype, fine-tune, and inference models of up to 200B parameters locally. Powered by NVIDIA® GB10 Grace Blackwell Superchip and 128 GB of coherent unifed memory, the HP ZGX Nano delivers 1,000 TOPS of FP4 AI performance in a compact desktop.
Offload AI workloads without the cloud
Pair existing laptop and desktop systems- Windows, Mac, or Linux-with a networkconnected HP ZGX Nano. Get developergrade performance without data center queues and costly cloud instances, minimizing latency and keeping sensitive information local.
HP ZGX Toolkit: Accelerate time to results
Move from idea to deployment faster. The ZGX Toolkit streamlines AI workflows by pairing powerful local compute with opensource tools, built-in discovery, and easy export-helping teams cut friction, boost productivity, and scale results anywhere.
Advance edge AI solutions
Realize the true potential of edge AI solutions. From real-time computer vision to running agentic and domain-speci?c models locally, get the performance needed to deploy intelligent, responsive solutions directly where data is generated.
- Cortex X925 3 GHz processor delivers powerful performance for exploring new possibilities and enhancing your experience
- 128 GB of large memory capacity enables lag-free multitasking and smooth gaming performance
- Workstation features specialized components to handle heavy computational tasks with ease
- 4 TB SSD capacity offers amazing storage room for all your critical data and projects
- 240 W power supply unit (PSU) included for dependable energy delivery and long-term system reliability
- DGX OS OS efficiently manages hardware resources and runs essential applications for smooth, reliable performance
- The LPDDR5X memory technology ensures smooth PC performance by transferring data across components efficiently
- Mini PC form factor offers hassle-free setup and easy handling for improved efficiency and streamlined usage
- Wireless LAN offers hassle-free wireless networking for better mobility and productivity
- 10 Gigabit Ethernet boosts business network performance with ultra-fast connectivity for data-intensive applic
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex X925 |
| Processor Model | GB10 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 3.80 GHz |
| Processor Socket | Socket BGA-2970 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 GB |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 4 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 240 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Linux |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | GB10 Grace Blackwell Superchip |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |