Overview | Our most powerful 1U rack workstation.
For the first time ever, get Z performance in a high-density 1U footprint. This slim powerhouse lets you pack more units-and power-into your data closet. Perfect for use with HP ZCentral, our single-source remote workstation solution frees power users to work from anywhere.
Z4 Power. 1U Form Factor.
We've packed the performance of our best-selling Z4 into a slim, 1U design. Power complex workflows while saving space with an Intel® Xeon® W processor, and support for NVIDIA® Quadro® graphics.
Cut costs, not performance. Centralize with Z.
Maximize your compute investment by centralizing a suite of ZCentral 4Rs that can be accessed remotely across users. Plus, software certifications for leading apps come standard, delivering professional reliability and predictable licensing fees.
Create your own upgrade path.
Invest only in the technology you need now, knowing you can scale over time. Get the ability to expand as the compute demands of your workforce evolve, with impressive memory capacity, space for multiple GPUs and upgradable power supply options.
HP's most secure workstation.
Advanced security features come standard on every ZCentral 4R. System safeguards like the industry's first selfhealing BIOS help lock your device, data and identity down tight.
Features | Windows 11
Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.
Intel® Xeon® W processor
Get optimized performance whether your professional application utilizes high core count or high frequency with the Intel® Xeon® W processor.
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
NVIDIA® Quadro® Graphics
Experience high-end visualization and seamlessly render your biggest projects with the next generation NVIDIA® Quadro® T-Series graphics; Certified and supported for the apps you use every day.
- Xeon W 3.60 GHz processor delivers powerful performance for exploring new possibilities and enhancing your experience
- With 16 GB memory, users can manage multiple programs simultaneously without losing performance
- Workstation runs complex database programs efficiently, ensuring speed and consistent performance
- 512 GB SSD capacity provides enough space to store large files, digital content, and documents
- Windows 11 Pro OS efficiently manages hardware resources and runs essential applications for smooth, reliable performance
- With DDR4 SDRAM memory technology, enjoy faster data transfer rates and enhanced overall system performance
- 1 processors supported for optimal performance and consistent reliability in demanding environments
- Rack-mountable workstation design ensures clutter-free setup and efficient use of space in server racks
- Performance computing workstation is designed for single-user tasks with advanced graphics, large storage, and a powerful CPU
- Gigabit Ethernet is ideal for frequent large file transfe
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon W |
| Processor Model | W-2223 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Processor Socket | Socket R4 LGA-2066 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 4 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 2.93 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Maximum Memory Bandwidth | 160 GB/s |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 10 |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| RAID Supported | Yes |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of Onboard USB 2.0 Por | 1 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 8 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of Mini DisplayPort | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C422 |
| Frequency | 60 Hz |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Drive Bays | |
|---|---|
| Number of External 3.5" Bays | 1 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |















