Overview | Step up performance. Not size.
Upgrade to professional ZBook performance and security at an unbelievably affordable price. Power up your productivity on this durable yet premium device-delivering enhanced collaboration features and pro-grade components to run pro software apps for CAD, 3D concepting, modeling, rendering and more.
Power through professional workflows
Blaze through 3D workloads with an integrated or discrete GPU, AMD® CPU, and large memory configurations.
Connect. Communicate. Collaborate
Collaborate effectively with ZBook Power. The 5MP camera, Wi-Fi 6E, and a long lasting battery let you seamlessly connect.
Durable all-aluminum chassis
Designed to pass rigorous military standard testing this PC is built to last with a distinctly premium touch.
Help protect our shared future with PCs that drive towards increasing sustainability
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and the planet. That's why this device is EPEAT® Gold registered and the outer box packaging is 100% sustainably sourced.
Features | Windows 11
Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.
AMD® Ryzen™ processor
Bring your ideas to life quickly and effectively with the latest AMD® Ryzen™ processors.
NVIDIA® Graphics
Power through projects with up to NVIDIA RTX™ 3000 Ada Generation Laptop GPU, certified for pro-apps.
HP Z Turbo Drive High-speed Storage
Work without limits in any location with local PCIe storage that's up to 6x faster than SATA SSD, and up to 21x faster than traditional HDD storage.
Spill-resistant Keyboard
Accidents happen - which is why we designed our keyboard with a drain hole, so minor spills flow out the bottom for easy cleanup.
Wi-Fi 6E
Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with Wi-Fi 6E
- 16" display with 2560 x 1600 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- 13 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 32 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
- The NVIDIA RTX 3000 8 GB discrete graphics card delivers exceptional performance across diverse multimedia applications and user experiences for superior visual quality and efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 9 |
| Processor Model | 8945HS |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 4 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.20 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 780M Graphics |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Installed Slot Memory Configu | 1 x 32GB |
| Maximum Supported System Memo | 64 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 16" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Display Screen Technology | Eyesafe |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WQXGA |
| Brightness | 400 Nit |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 63 Hz |
| Number of Cells | 6-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 150 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English |
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Battery Weight | 10.76 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Cover Material | Aluminum |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |



















