ZBOOKS
For technical and creative professionals who demand pro-grade performance on the go.
- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 9 processor delivers high-speed AI compute for generative tools, smart automation, and media creation
- Experience stunning visuals with the exceptionally large 18" diagonal display, offering 2560 x 1600 resolution for crystal-clear image quality
- 8.37 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 32 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
- Experience seamless and smooth performance with the Intel RTX PRO 3000 12 GB graphic card, designed to handle demanding graphics and video tasks effortlessly
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 9 |
| Processor Model | 285HX |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 5.50 GHz |
| L2 Cache | 40 MB |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | RTX PRO 3000 |
| Graphics Memory Capacity | 12 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR7 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Installed Slot Memory Configu | 2 x 16GB |
| Maximum Supported System Memo | 256 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Number of Free Memory Slots | 2 |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 18" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WQXGA |
| Brightness | 500 Nit |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Cells | 8-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 280 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 5 Ports | 2 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Battery Weight | 14.46 oz |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | WM880 |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.































