ZBOOKS
For technical and creative professionals who demand pro-grade performance on the go.
- 2.0 GHz AMD Ryzen AI 7 PRO 350 8-Core
- 32GB DDR5
- 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
- 14" 1920 x 1200 60 Hz IPS Touchscreen
- Integrated AMD Radeon 860M Graphics
- Thunderbolt 4
- USB-C 3.2 Gen 2
- USB-A 3.2 Gen 1
- HDMI 2.1
- 3.5mm
- 1 x Gigabit Ethernet Port
- Wi-Fi 7 (802.11be)
- Bluetooth 5.4
- 5MP IR Webcam, Mics, and Speakers
- Windows 11 Pro (64-Bit)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen AI 7 PRO |
| Processor Model | 350 |
| NPU Manufacturer | AMD |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
| NPU Performance | 50 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufactu | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 860M |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Installed Slot Memory Configu | 2 x 16GB |
| Total Installed System Memory | 32 GB |
| Standard Memory | 32 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Mode | WUXGA |
| Brightness | 300 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English |
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| AI-powered | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Product Name | ZBook 8 G1ak 14 inch Mobile Workstation PC Wolf Pro Security Edition |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







