Overview | Unleash extreme graphics performance
Accelerate your most graphics-intensive projects-from machine learning and simulation to advanced visual effects. The Z6 desktop workstation is redesigned with new, powerful single socket technology and now its up to 3x more GPUs than the previous gen while also providing plenty of room to expand.
Remarkable performance. Whisperquiet acoustics
Speed up graphics-intensive workflows with high-end GPUs, an Intel® Xeon® W CPU, and loads of DDR5 memory.
Comprehensive security. Reliability you can trust
Trust the 360K hours of testing, certifications for pro apps, and world-class HP Wolf Security for Business
Upgrade and expand with ease
Evolve your PC with space for high-end GPUs, loads of memory and storage, plus front-accessible NVMe drives.
Maximize your IT lifecycle
Designed for simpler IT management, the Z6 is built for longevity with a 3 year lifecycle- longer than entry workstations. Plan for the future and avoid re-qualifying devices every year, saving you serious time and money.
Features | Windows 11
Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.
Intel® Xeon® W processor
Get optimized performance whether your professional application utilizes high core count or high frequency with the Intel® Xeon® W processor.
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
- Intel Xeon 2 GHz processor offers high performance, built-in security, and remote management for business needs
- With 32 GB memory, users can manage multiple programs simultaneously without losing performance
- Workstation runs complex database programs efficiently, ensuring speed and consistent performance
- 512 GB SSD capacity provides enough space to store large files, digital content, and documents
- Windows 11 Pro OS includes creative and productivity tools for streamlined workflows and enhanced user experience
- The DDR5 SDRAM memory technology ensures smooth PC performance by transferring data across components efficiently
- 1 processors supported for optimal performance and consistent reliability in demanding environments
- Tower form factor supports easy customization and upgrades for long-term flexibility and efficiency
- Gigabit Ethernet offers high aggregate bandwidth for reduced congestion and improved overall network performance
- Dodeca-core (12 Core) processor core enables smooth multitasking with reliable per
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | w5-3423 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 30 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 12 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 4.80 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Maximum Memory Bandwidth | 288 GB/s |
| Maximum Memory Supported | 1 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 10 |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| RAID Supported | Yes |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of Onboard USB 2.0 Por | 3 |
| Total Number of USB Ports | 13 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of Mini DisplayPort | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W790 |
| Frequency | 60 Hz |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |





