Maximized Cores. Astounding Graphics. Unbound Potential
The refreshed HP Z6 G5 A is a powerhouse for AI workflows, 3D rendering and virtual production. Its innovative system design, with a next-gen AMD Ryzen™ Threadripper™ PRO CPU, combines an astounding number of cores in a single CPU with up to 3 GPUs. Create and render at once on intensive projects.
Create, render, process-all at once
Tear through rendering, simulations or 3D modeling. The system design packs up to 96 cores in a single workstation CPU so there's room for up to three high-end GPUs and eight memory channels. And, do it all with efficient performance per watt
Your AI powerhouse, in-house
Accelerate AI development and inferencing with space for up to 3 NVIDIA RTX™ GPUs, delivering incredible TOPS for advanced AI workflows. Process proprietary data securely on a local workstation for fast insights.
Expandable. Flexible. Whisper Quiet
Designed to pack all the power and components you need now with room to grow. Get maximum expandability with large storage and memory configurations. Conquer intense projects with a device designed to run quiet and cool.
Designed with the planet in mind
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and the planet. Z products are designed with sustainability at the forefront. So, you can take pride in choosing Z, knowing that you are helping protect our shared future.
- ryzen threadripper pro 4 GHz processor combines responsive performance with advanced security and remote management features
- With 64 GB memory, users can manage multiple programs simultaneously without losing performance
- Workstation runs complex database programs efficiently, ensuring speed and consistent performance
- 1 TB SSD capacity offers great performance and storage for HD videos, photos, music, and documents
- 1125 W power supply unit (PSU) included for dependable energy delivery and long-term system reliability
- Windows 11 Pro OS efficiently manages hardware resources and runs essential applications for smooth, reliable performance
- The DDR5 SDRAM memory technology ensures smooth PC performance by transferring data across components efficiently
- 1 processors supported for enhanced, dependable system performance and maximum usability
- Tower form factor is cost-effective, highly configurable, and dependable for diverse business needs
- Gigabit Ethernet offers high aggregate bandwidth for reduced congestion and i
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen Threadripper PRO |
| Processor Model | 9975WX |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Threads | 64 |
| Processor Core | Dotriaconta-core (32 Core) |
| Processor Speed | 4 GHz |
| Processor Socket | Socket SP6 LGA-4844 |
| L3 Cache | 128 MB |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Configuration | 2 x 32GB |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Maximum Memory Supported | 1 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 10 |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| RAID Supported | Yes |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 1125 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of Onboard USB 2.0 Por | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | PRO 695 |
| AI-powered | Yes |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |









