Overview | Maximized Cores. Astounding Graphics. Unbound Potential
The Z6 G5 A is a powerhouse for virtual production, 3D rendering, AI and machine learning. Its innovative system design, with a next-gen AMD Ryzen™ Threadripper™ PRO CPU, combines an astounding number of cores in a single CPU with multiple GPUs. Create and render at once on intensive projects.
Create, render, process-all at once
Tear through virtual production, 3D modeling, AI and machine learning. The system design packs a staggering number of cores into a single workstation CPU so there's room for multiple high-end GPUs. And do it all with efficient performance per watt.
Comprehensive security. Trusted reliability
Get peace of mind with a workstation that's built to endure. The Z6 G5 A undergoes 360K hours of rigorous testing, MIL-STD testing, and is certified for pro apps. And with HP Wolf Security for Business, it's protected below, in, and above the OS.
Expandable. Flexible. Whisper Quiet
Designed to pack all the power and components you need now with room to grow. Get maximum expandability with large storage and memory configurations. Conquer intense projects with a device designed to run quiet and cool.
Part of the world's most sustainable PC portfolio
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and the planet. Z products are designed with sustainability at the forefront. So, you can take pride in choosing Z, knowing that you are helping protect our shared future.
Features | HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
AMD® Ryzen™ processor
Bring your ideas to life quickly and effectively with the latest AMD® Ryzen™ processors.
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Ultra Fast Memory Configurations
Accelerate your workflow. Power through memory intensive workloads with fast visual effects, compositing, and rendering performance
- Ryzen Threadripper PRO 4.50 GHz processor ensures efficient handling of computational tasks for smooth, reliable performance
- 32 GB of large memory capacity enables lag-free multitasking and smooth gaming performance
- Workstation features specialized components to handle heavy computational tasks with ease
- 1 TB SSD capacity offers great performance and storage for HD videos, photos, music, and documents
- 775 W power supply unit (PSU) included for dependable energy delivery and long-term system reliability
- Windows 11 Pro OS efficiently manages hardware resources and runs essential applications for smooth, reliable performance
- DDR5 SDRAM memory technology moves data efficiently across CPU cycles for maximum speed and productivity
- 1 processors supported for enhanced, dependable system performance and maximum usability
- Tower form factor supports easy customization and upgrades for long-term flexibility and efficiency
- Gigabit Ethernet offers high aggregate bandwidth for reduced congestion and improved overall network performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen Threadripper PRO |
| Processor Model | 7955WX |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 4.50 GHz |
| Processor Socket | Socket SP6 LGA-4844 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Controller Model | RTX 2000 Ada Generation |
| Graphics Memory Capacity | 16 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Configuration | 2 x 16 GB |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Maximum Memory Bandwidth | 224 GB/s |
| Maximum Memory Supported | 1 TB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 10 |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| RAID Supported | Yes |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 775 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of Onboard USB 2.0 Por | 1 |
| Total Number of USB Ports | 12 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 8 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of Mini DisplayPort | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | PRO 695 |
| AI-powered | Yes |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Frequency | 60 Hz |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Certification | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |











