Overview | Maximized Cores. Astounding Graphics. Unbound Potential
The Z6 G5 A is a powerhouse for virtual production, 3D rendering, AI and machine learning. Its innovative system design, with a next-gen AMD Ryzen™ Threadripper™ PRO CPU, combines an astounding number of cores in a single CPU with multiple GPUs. Create and render at once on intensive projects.
Create, render, process-all at once
Tear through virtual production, 3D modeling, AI and machine learning. The system design packs a staggering number of cores into a single workstation CPU so there's room for multiple high-end GPUs. And do it all with efficient performance per watt.
Comprehensive security. Trusted reliability
Get peace of mind with a workstation that's built to endure. The Z6 G5 A undergoes 360K hours of rigorous testing, MIL-STD testing, and is certified for pro apps. And with HP Wolf Security for Business, it's protected below, in, and above the OS.
Expandable. Flexible. Whisper Quiet
Designed to pack all the power and components you need now with room to grow. Get maximum expandability with large storage and memory con?gurations. Conquer intense projects with a device designed to run quiet and cool.
Part of the world's most sustainable PC portfolio
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and the planet. Z products are designed with sustainability at the forefront. So, you can take pride in choosing Z, knowing that you are helping protect our shared future.
Features | Windows 11
Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.
AMD® Ryzen™ processor
Bring your ideas to life quickly and effectively with the latest AMD® Ryzen™ processors.
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
HP Anyware
Access the power of your Z from any device with HP Anyware-remote access software delivering fast responsiveness and image quality, even in film editing and data visualizations.
- Ryzen Threadripper PRO 4.50 GHz processor delivers powerful performance for exploring new possibilities and enhancing your experience
- With 16 GB memory, run numerous programs without compromising execution speed or stability
- Workstation runs complex database programs efficiently, ensuring speed and consistent performance
- 512 GB SSD capacity provides enough space to store large files, digital content, and documents
- 775 W power supply unit (PSU) fulfills your systems power needs for smooth and uninterrupted performance
- Windows 11 Pro for Workstations OS enhances productivity and creativity with a smooth, intuitive interface and powerful features
- With DDR5 SDRAM memory technology, enjoy faster data transfer rates and enhanced overall system performance
- 1 processors supported for optimal performance and consistent reliability in demanding environments
- Tower form factor supports easy customization and upgrades for long-term flexibility and efficiency
- Gigabit Ethernet delivers up to 10x faster speeds than standard
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Ryzen Threadripper PRO |
| Processor Model | 7955WX |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 4.50 GHz |
| Processor Socket | Socket SP6 LGA-4844 |
| L3 Cache | 64 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 5.60 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Maximum Memory Bandwidth | 288 GB/s |
| Maximum Memory Supported | 1 TB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 512GB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| RAID Supported | Yes |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 775 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of Onboard USB 2.0 Por | 1 |
| Total Number of USB Ports | 12 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 11 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | PRO 695 |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |





