Overview | Compactly Rackable. Uniquely Powerful
Empower a Flexible workforce with Z by HP pro-level performance in a high-density 1U footprint. Specifically designed to pack more units in a single rack, this slim powerhouse delivers the performance your team needs. All with the ability to upgrade and expand as compute demands evolve.
Workhorse Power. Compact 1U size
This 1U workstation packs impressive power for advanced VFX, 3D modeling, and rendering. Get an Intel® Xeon® W-series CPU, support for entry or high-end graphics, and large memory configurations, all with room to upgrade and expand.
Accelerating advanced AI in-house
Accelerate AI development and inferencing with the Z4 Rack AI workstation, support for entry or high-end graphics delivering impressive AI TOPS for advanced AI. Achieve insights faster by securely handling data on your local workstation
Upgrade and expand with ease
Invest in the technology you need now and expand as the compute demands of your workforce evolve. With an easily accessible, tool-less design, get access to add or swap components-like graphics, memory, and storage.
Designed with the planet in mind
At HP, we care about the impact our products have on our people, communities, and the planet. Z products are designed with sustainability at the forefront. So, you can take pride in choosing Z, knowing that you are helping protect our shared future.
Features | HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
Intel® Xeon® W processor
Get optimized performance whether your professional application utilizes high core count or high frequency with the Intel® Xeon® W processor.
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
NVIDIA RTX™ Graphics
Tackle advanced video editing, machine learning and simulation projects
Ultra Fast Memory Configurations
Accelerate your workflow and power through memory-intensive workloads with fast visualization, advanced visual effects, and rendering.
Expansion Slots
Support the highest performance workflows, today and beyond.
- 32 GB of large memory capacity enables lag-free multitasking and smooth gaming performance
- Workstation runs complex database programs efficiently, ensuring speed and consistent performance
- 1 TB SSD capacity offers amazing storage room for all your critical data and projects
- 675 W power supply unit (PSU) fulfills your systems power needs for smooth and uninterrupted performance
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity with a smooth, intuitive interface and powerful features
- The DDR5 SDRAM memory technology ensures smooth PC performance by transferring data across components efficiently
- 1 processors supported for optimal performance and consistent reliability in demanding environments
- Rack-mountable workstation form factor offers easy installation and convenient access for maintenance
- Gigabit Ethernet offers high aggregate bandwidth for reduced congestion and improved overall network performance
- Octa-core (8 Core) processor core helps workstation process data quickly and reliably for improved prod
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | w3-2525 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| L3 Cache | 22.50 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
| Graphics Memory Capacity | 16 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Maximum Memory Bandwidth | 224 GB/s |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 5 , 10 |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| RAID Supported | Yes |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 675 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of Onboard USB 2.0 Por | 3 |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 6 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of Mini DisplayPort | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W790 |
| Cooler Type | Air Cooler |
| Frequency | 60 Hz |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |



