HP's bestselling performance workstation.
Unlock your software potential
Experience real-time, smooth performance on graphics-intensive work such as advanced 3D CAD rendering, VFX and design visualization.
Relentless power
HP Z4
A high frequency processor with a multi-core count is fully capable of handling the demands of 3D CAD and BIM software, so you can visualize your idea anytime during the design process.
Perfect for Machine Learning
HP Z Workstations are the optimal platform for edge-computing environments. When you need real-time interaction, low latency and top-notch security on massive data sets, cloud computing can't compare with local Z Workstation power.
The world's most secure workstations
Advanced security features come standard on every Z Workstation. Rest assured your data is safe with HP Sure Start, the industry's first self-healing BIOS with intrusion detection.
- Intel Xeon 3.60 GHz processor offers high performance, built-in security, and remote management for business needs
- With 16 GB memory, users can manage multiple programs simultaneously without losing performance
- Workstation runs complex database programs efficiently, ensuring speed and consistent performance
- 512 GB SSD capacity provides enough space to store large files, digital content, and documents
- 750 W power supply unit (PSU) fulfills your systems power needs for smooth and uninterrupted performance
- Windows 11 Pro OS includes creative and productivity tools for streamlined workflows and enhanced user experience
- With no, instantly access your favorite music, movies, and data stored on discs
- With DDR4 SDRAM memory technology, enjoy faster data transfer rates and enhanced overall system performance
- Tower form factor is ideal for hosting internal apps, websites, or sensitive data with reliable performance
- Performance computing workstation is designed for single-user tasks with advanced graphics, large storage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | W-2223 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 3.60 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 2.93 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 8 |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Error Checking | ECC |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 , 10 |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| RAID Supported | Yes |
| Optical Drive Type | No |
| Solid State Drive Interface | PCI Express |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 750 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 8 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 3.1 Ports | 4 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | HP Inc. |

























