Z by HP Desktops
Desktop workstation PCs for technical and creative professionals who demand high performance for the world's heaviest workloads.
- Intel Core i7 3.40 GHz processor provides speed and peak performance for demanding workloads
- 32 GB of large memory capacity enables lag-free multitasking and smooth gaming performance
- Workstation runs complex database programs efficiently, ensuring speed and consistent performance
- 512 GB SSD capacity provides enough space to store large files, digital content, and documents
- 280 W power supply unit (PSU) fulfills your systems power needs for smooth and uninterrupted performance
- Windows 11 Pro OS includes creative and productivity tools for streamlined workflows and enhanced user experience
- DDR5 SDRAM memory technology moves data efficiently across CPU cycles for maximum speed and productivity
- Mini PC form factor provides user-friendly design for convenient operation and simplified usage
- Wireless LAN offers hassle-free wireless networking for better mobility and productivity
- Performance computing workstation is designed for single-user tasks with advanced graphics, large storage, and a powerful CPU
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-14700K |
| vPro Technology | No |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Threads | 28 |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5.60 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| L3 Cache | 33 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Model | Quadro T1000 |
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Technology | GDDR6 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 5.60 GHz |
| Memory Configuration | 1 x 32GB |
| Error Checking | Non-ECC |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 280 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| Number of HDMI Outputs | 0 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Release Year | 2024 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











