Overview | Powers large workflows.Fits a tiny space.
Tackle workflows you never thought before possible on such a tiny PC. The HP Z2 Mini easily fits on your desk or behind your monitor so you can tackle 3D projects without losing valuable office space. All while feeling protected From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS with HP Wolf Security Suite.
Unprecedented Z mini power
Get a standard low-profile NVIDIA® GPU and an Intel© CPU for seamless design, rendering and simulation.
Engineered to Evolve with your workflow
The new slide-out design gives tool-free interior access so you can easily swap graphics, memory, and more.
Fits anywhere
Create your ideal workspace in an office or at home. Mount the Z2 mini behind your monitor or under your desk.
Industry leading security. Reliability you can trust
Get peace of mind with a PC that's built to endure. The Z2 Mini undergoes 360K hours of rigorous testing, military-standard testing and is certified for pro apps. And with HP Wolf Security for Business, it's protected below, in and above the OS.
Features | Windows 11
Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.
Intel® Core™ i7 processor
Run several CPU-heavy programs simultaneously without sacrificing performance with an Intel® Core™ i7 processor.
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
- Intel Core i7 2.10 GHz processor provides speed and peak performance for demanding workloads
- With 16 GB memory, run numerous programs without compromising execution speed or stability
- Workstation features specialized components to handle heavy computational tasks with ease
- 512 GB SSD capacity provides enough space to store large files, digital content, and documents
- 280 W power supply unit (PSU) fulfills your systems power needs for smooth and uninterrupted performance
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity with a smooth, intuitive interface and powerful features
- DDR5 SDRAM memory technology moves data efficiently across CPU cycles for maximum speed and productivity
- 1 processors supported for faster, reliable performance and improved access to data and applications
- Mini PC form factor offers hassle-free setup and easy handling for improved efficiency and streamlined usage
- Wireless LAN provides stable, high-speed internet for efficient work and seamless streaming
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-13700 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Number of Processors Supported | 1 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 5.60 GHz |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Error Checking | Non-ECC |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| RAID Supported | Yes |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 280 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Mini PC |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W680 |
| Controller Type | NVMe |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |







