Z by HP Desktops
Desktop workstation PCs for technical and creative professionals who demand high performance for the world's heaviest workloads.
- With 32 GB memory, run numerous programs without compromising execution speed or stability
- Workstation runs complex database programs efficiently, ensuring speed and consistent performance
- 1 TB SSD capacity offers great performance and storage for HD videos, photos, music, and documents
- 450 W power supply unit (PSU) fulfills your systems power needs for smooth and uninterrupted performance
- Windows 11 Pro OS includes creative and productivity tools for streamlined workflows and enhanced user experience
- DDR5 SDRAM memory technology moves data efficiently across CPU cycles for maximum speed and productivity
- Tower form factor supports easy customization and upgrades for long-term flexibility and efficiency
- Performance computing workstation offers high-speed processing to maintain peak productivity without crashes or slowdowns
- Ethernet connectivity supports data transfer speeds up to 10 Mbps for basic networking and file sharing needs
- Tetracosa-core (24 Core) processor core enables smooth multitasking with reliable performance and fast processing speed
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Model | i9-14900K |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| L3 Cache | 36 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 8 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 4.80 GHz |
| Memory Configuration | 2 x 16GB |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Storage | |
|---|---|
| RAID Levels | 0 , 1 |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| RAID Supported | Yes |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 450 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 10 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | W680 |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











