Use this high-quality printing material across a broad range of HP Latex printers. And get added flexibility with this recyclable, FSC®-certified paper that supports the development of responsible forest management worldwide.
- From working comps and design proofs to POP signage and special event posters, see high-quality, consistent image quality print to print and roll to roll.
- Meet your everyday printing needs and enjoy consistent, high-quality results with this economical heavyweight matte coated paper.
- Coated paper is more durable resisting dirt, moisture & general wear & tear
- Inkjet printer produces quality images by propelling droplets of ink onto paper
- The matte finish gives lesser glare and gloss but high-quality image results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brand Management Group |
| Appearance | |
|---|---|
| Surface Finish | Matte |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Brand Management Group |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Inkjet |
| Sheet Size | 60" x 200 ft |
| Grammage | 131 g/m² |
| Basis Weight | 33 lb |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.