One step ahead
Powering your workday flows naturally with the HP Thunderbolt 4 100W G6 Dock. Effortlessly manage, connect and power the devices you love with state-of-the-art security and connectivity.
Power your everyday
This dock starts working before you even take a seat. Keep the power flowing all day with a high-speed Thunderbolt™ 4 connection and plenty of ports to connect your devices.
Everything, secured
Prevent potential threats with HP Wolf Security, interlacing HP Sure Start to provide complete end-to-end security. Work and rest easy knowing your dock is protected.
Built to last
Thoughtfully designed with longevity in mind. Durably crafted with replaceable parts to maximize your fleet's lifecycle. Built with a power consumption module to monitor your energy consumption. Consciously wrapped in plastic-free packaging.
Features | More Ports. More Flexibility.
More ports means more capabilities. With a TBT4™, HDMI, RJ-45, two USB-C®, two DisplayPorts™, and three USB-A ports, you can connect all your devices.
Intuitive, compact design
Easily connect to rear-facing ports and declutter your desk with single cable connectivity, all in a compact design.
A full suite of manageability tools
Empower your IT to manage and track your docks by product name, serial number, and MAC Address from anywhere with the time-saving, easy-to-use Electronic Tag (eTag) and HP CMSL management tools.
3-year limited warranty
Get added peace of mind with a 3-year limited warranty that includes technical support, diagnostic services, and hardware replacement.
Compatible with myHP
Enable hardware and software innovations from HP with the myHP application. This single dashboard houses access to settings for your docking station and other devices.
- Wired connectivity technology provides a high-powered and dependable connection
- Charging capability puts less strain on the charging port to allow prolonged usability
- Thunderbolt 4 host interface allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- Docking Station provides a dependable and fast charging solution for your notebook with maximum productivity
- 5 GB/s maximum data transfer rate for convenient, quicker exchange of data and information
- Security lock locks and unlocks your workstation or device quickly, thus allowing faster and more reliable access
- Desktop form factor for your docking station provides better focus with maximum productivity
- 2.5 Gigabit Ethernet Ethernet technology for a reliable, convenient way of communication and connectivity
- Power Adapter power source type for your docking station provides maximum energy feasibility and added surveillance productivity
- Enjoy HD quality videos on your HDTV with the HDMI port facility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 4 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Mode Supported | 4K @ 60Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Charging Capability | Yes |
| Maximum Power Supply Wattage | 120 W |
| Power Source Type | Power Adapter |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery | 100W |
| Total Number of USB Ports | 5 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Thunderbolt | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Management Features | WLAN to LAN Switch |
| Maximum Data Transfer Rate | 5 GB/s |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Thunderbolt 4 |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.28 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |