HP Super Heavyweight Plus Matte Paper, 3-in Core
- When the job requires professional full-color graphics and photo-realistic images this heavy, matte-finish paper with a barrier layer under a thick top coating that enables ripple-free prints delivers excellent highlights and rich shadow details.
- Move quickly and smoothly through post-print processing. Instant-dry, smear-resistant prints even with high ink densities enable immediate handling and lamination. Excellent film laminate compatibility helps you keep peak productivity.
- Produce a wide array of graphics-display applications.
- Coated paper is more durable resisting dirt, moisture & general wear & tear
- Due to the high efficiency of liquid ink spray onto paper, inkjet printer produces great images
- The matte finish gives lesser glare and gloss but high-quality image results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brand Management Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Brightness | 91 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Core Diameter | 3" |
| Appearance | |
|---|---|
| Surface Finish | Matte |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Brand Management Group |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Inkjet |
| Sheet Size | 36" x 200 ft |
| Grammage | 210 g/m² |
| Opacity Percentage | 98% |
| Sheet Thickness | 10.20 mil |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Opacity Standard | TAPPI T-425 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

