Sounds good? Sounds great
Hop on and hop off calls all day long without ever losing a beat. Plug right in and get ready to speak and hear clearly all day. With noise-cancelling, comfortable design, and easy adjustment, your sound comfort will carry you from call to call without interference or frustration.
Control the Call
Hop on any call with ease. The flexible boom mic blocks the background noise to keep your call focused. The in-line volume control and mute keeps you in control of your environment.
Snug and Comfortable
These durable vegan leather earcups are designed for all-day comfort. Just adjust the head strap to be perfectly snug so you can hop on and off calls all day without soreness.
Simple USB-A Connection
A simple USB-A plug will have you on the call in seconds with a connection that won't glitch out or lose power.
WWCB Certified
The Works With Chromebook badge on a device means it's optimized to work with your Chromebook and other Chrome OS devices. Enjoy a seamless experience across Works With Chromebook certified accessories. Look for the Works With Chromebook badge and rest assured that it'll all work together.
Hop on and hop off calls all day long without ever losing a beat. Plug right in and get ready to speak and hear clearly all day. With noise-cancelling, comfortable design, and easy adjustment, your sound comfort will carry you from call to call without interference or frustration.
Control the Call
Hop on any call with ease. The flexible boom mic blocks the background noise to keep your call focused. The in-line volume control and mute keeps you in control of your environment.
Snug and Comfortable
These durable vegan leather earcups are designed for all-day comfort. Just adjust the head strap to be perfectly snug so you can hop on and off calls all day without soreness.
Simple USB-A Connection
A simple USB-A plug will have you on the call in seconds with a connection that won't glitch out or lose power.
WWCB Certified
The Works With Chromebook badge on a device means it's optimized to work with your Chromebook and other Chrome OS devices. Enjoy a seamless experience across Works With Chromebook certified accessories. Look for the Works With Chromebook badge and rest assured that it'll all work together.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Uni-directional microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- USB Type A host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Leather ear cushion material offers versatile design possibilities, enabling creative styling while maintaining comfort and durability
- Noise cancellation provides clear hearing even in loud environments for better focus and communication
- Comfortable feature for better usability and increased efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | No |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Uni-directional |
| Impedance | 64 Ohm |
| Driver Size | 1.18" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 5.90 ft |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
2 out of 2 (100%) reviewers recommend this product





