Overview | Skip the configuration and start your meeting
Empower your teams with rich, immersive collaborative experiences across town and around the world in an instant. Powered by the latest Intel Processor, the HP Mini Conferencing PC with Microsoft Teams Rooms is designed to work with your existing audiovisual infrastructure, including touch-control panels and up to two displays.
Easy to deploy
Quickly setup your conferencing space with Microsoft Teams Rooms preinstalled and broad device compatibility.
Strong security
Get a highly secure and manageable PC that has the self-healing protection of HP Sure Start Gen7.
Customize your setup
Deploy this PC into your existing Microsoft Teams Rooms3 environment, where it can drive up to two displays.
- Intel Core i7 1.40 GHz processor delivers high-speed multitasking and robust performance for demanding workloads and graphics-intensive gaming experiences
- 16 GB memory delivers high-capacity performance to run intensive applications smoothly including advanced graphic design suites and high-definition multimedia content
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- windows 10 iot enterprise operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- Desktop Mini form factor ensures structural integrity and consistent performance
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporting stable internet connectivity and efficient online operations
- atr:111115029# UHD Graphics 770 shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Bluetooth enables wireless connectivity with support for device pairing, data transfer, and over-the-air firmware updates
- Includes HDMI support for easy connection to PCs, Blu-ray players, and modern gaming consoles
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-12700T |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Speed | 1.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | I219-LM |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type- | 5 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Typ | 2 |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop Mini |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified Edge |
| TCO Certified | Yes |