Designed for business work teams that need professional performance with fast, high-quality two-sided color printing with scanning and copying, plus award-winning reliability in a compact design.
- Functions: Print, copy, scan
- Print speed: Print speed up to 25 ppm (black) and 25 ppm(color)
- Print quality black (best): Up to 600 x 600 dpi
- Automatic document feeder capacity: Standard, 50 sheets
Professional color and speed
High-speed, automatic two-sided color printing with scanning and copying.
Peace-of-mind with award-winningreliability Performance you can count on page after page
Pro level security to help protect your business
Protect your data and documents with HP Wolf Pro Security.
Compact and energy efficient design
Compact size with energy saving technology to optimize energy use.
business team solution
Support your business work team with this compact laser printer for blazing fast high-quality color printing, scanning, and copying.
Fast, automatic single-pass two-sided color printing plus scanning and copying
Experience high-speed, automatic two-sided color printing at up to 26 pages per minute plus scanning and copying.
True-to-life colors
Bring your business to life with next-generation HP TerraJet Toner designed for more true-to-life, vibrant colors.
Compact Design
Streamline your workspace, reduce clutter, and help boost your team's efficiency with a compact laser printer.
Advanced productivity features
Create an HP account to maximize productivity with advanced features.
HP Web Jet admin
Centralize your printer management. HP Web Jetadmin easily adds and updates devices, solutions, and policies.
Reliable printing
Stay focused on your business - award-winning reliability means less downtime for printer maintenance.
Reliable Wi-Fi
Keep your business connected with reliable Wi-Fi that automatically reconnects to stay online.
- Print your documents with great efficiency and speed with Laser print technology
- Fulfill you printing demands with increased productivity with 40000 duty cycle
- Enjoy fast printing in a single pass with Automatic Duplex Printing
- Move on to other tasks quickly with a superb printing speed of 43 ppm Mono and 26 ppm color
- 600 x 600 maximum print resolution (dpi) for your convenience and easy usage
- The printer offers professional quality documents that can be printed either in color or monochrome
- Cut down the potential hazards of tripping and electrical fires by reducing the number of long cables. Print wirelessly even from your mobile devices.
- Print easily and quickly with the smart app for maximum reliability
- Gigabit Ethernet Ethernet technology allows timely printing with added feasibility
- This affordable Copier/Fax/Printer/Scanner is a multitasker in one space-saving design
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.30" |
| Display Screen Type | TFT |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Standby Power Consumption | 950 mW |
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Power Consumption | 416 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Supported Network Protocols | DNS |
| Modem Speed | 33.60 kbit/s |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Image Formats Supported | TIF |
| Number of Users | 10 |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Telephony | |
|---|---|
| Speed Dialing | Yes |
| Fax Features | Fax Forward |
| Fax Coding Methods | JPEG |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Ink Color | Yellow |
| Maximum Color Print Speed (pp | 26 |
| Recommended Monthly Print Vol | 150 to 2500 |
| Auto Document Feeder (ADF) | Yes |
| Single Pass Duplex Scanning | Yes |
| A4 Mono Copy Speed (cpm) | 25 |
| A4 Color Copy Speed (cpm) | 25 |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 43 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | HP Web Jetadmin |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Copy Color | Color |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | CIS |
| Scan To | TWAIN |
| Fax Color | Monochrome |
| Media Handling | 1 x Input Feed Tray - 1 sheet |
| Language Emulation | JPEG |
| Media Type | Postcard |
| Optical Resolution (dpi) | 1200 |
| Media Size | A5R |
| Standard Input Media Capacity | 251 sheets |
| Standard Output Media Capacity | 100 sheets |
| Duty Cycle | 40000 |
| ISO Mono Print Speed (ppm) | 26 |
| ISO Color Print Speed (ppm) | 26 |
| First Print Speed | < 10.8 Second Monochrome |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Scan Speed (Black) | 20 |
| Scan Speed (Color) | 9 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 86°F (30°C) |
| Minimum Operating Temperature | 59°F (15°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Power Cord Included | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Color Cartridge Type | Individual Color Cartridge |