Expand your productivity, not your budget
Streamline workflows and document management without breaking the budget. Handle demanding tasks in fewer steps, using advanced workflow capabilities on HP's top-of-the-line
11 x 17/A3 black-and-white MFP. Get great results with less effort, at a touch-scan to multiple destinations, including send to SharePoint and HP Flow CM. Mobile printing is simple with wireless direct printing and touch-to-print technology.
Streamline workflows and document management without breaking the budget. Handle demanding tasks in fewer steps, using advanced workflow capabilities on HP's top-of-the-line
11 x 17/A3 black-and-white MFP. Get great results with less effort, at a touch-scan to multiple destinations, including send to SharePoint and HP Flow CM. Mobile printing is simple with wireless direct printing and touch-to-print technology.
- Print your documents with great efficiency and speed with Laser print technology
- Impressive 300000 duty cycle to handle heavy workloads with ease
- Enjoy fast printing in a single pass with Automatic Duplex Printing
- Offers 1200 maximum print resolution (dpi) for better clarity and detail
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Canon Mobile Printing wireless print technology for maximum convenience and usability
- Gigabit Ethernet Ethernet technology for easy, convenient printing with maximum efficiency
- With printing, scanning, digital copying and efficient faxing, this laser multifunction printer offers business quality documents with improved productivity
- Take control of the printer with 8" screen that shows print status, settings, and more
- Recommended for use with plain paper
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Speed | 800 MHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 1.50 GB |
| Maximum Memory Supported | 1.50 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Hard Drive Capacity | 320 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 8" |
| Touchscreen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Sleep-Mode Power Consumption | 6 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Standby Power Consumption | 60 W |
| Off-Mode Power Consumption | 300 mW |
| Power Source | AC Supply |
| Operating Power Consumption | 1030 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Modem Speed | 33.60 kbit/s |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Standing |
| General Features | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Maximum Print Size | 11.69" x 17" |
| Maximum Mono Copy Speed (cpm) | 55 |
| Number of Copies | 999 |
| Number of Input Trays Support | 4 |
| Number of Input/Multipurpose | 4 |
| Maximum Input Media Capacity | 4600 sheets |
| Maximum Scan Size | 11.69" x 17.01" |
| Maximum Fax Resolution (dpi) | 300 x 300 |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 55 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | Apple AirPrint |
| Mobile Device Printing | Yes |
| USB Direct Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Copy Color | Monochrome |
| Copier Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | Flatbed |
| Fax Color | Monochrome |
| Media Handling | 1 x Output Tray - 3000 Sheet Capacity |
| Language Emulation | PDF v1.4 |
| Media Type | Transparency |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Media Size | Custom Size |
| Standard Input Media Capacity | 4600 sheets |
| Duty Cycle | 300000 |
| First Print Speed | 9.5 Second Monochrome |
| Maximum Document Enlargement | 400% |
| Maximum Document Reduction | 25% |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Number of Colors | 1 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Blue Angel |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



