- Direct Thermal Printer for maximum label/receipt printing usability and feasibility
- 180 x 180 maximum print resolution (dpi) offers great dependability with added efficiency
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Get great quality printing results with receipt print printing
- Bring convenience, value, and feature to any mobile environment
- Share the printer easily and efficiently with various other systems with the help of built-in Ethernet port
- Supports receipt media type for dependable, efficient results with maximum productivity
- Cutter helps you determine the whereabouts of your design you want the shape to be cut to ensure maximum efficiency
- Direct Thermal Printer with hospitality application/usage provides reliable, feasible printing solution
- 3.15" media size for better reliance and maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | DC |
| Maximum Power Consumption | 28.60 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB Type B |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 19.69 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Cutter | Yes |
| Media Type | Roll Paper |
| Media Size | 3.15" |
| Maximum Roll Diameter | 3.13" |
| Cutter Life | 300000 Cuts |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 180 x 180 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.