Overview | Rugged, flexible design and Chrome simplicity
The HP Fortis x360 Chromebook helps push possibilities with reliable performance in a ruggedized, flexible design. Essential features, a 360-degree hinge and the simple, secure ChromeOS enable productivity and interactivity for a more personalized, comfortable experience, while built-in features from HP provide durability for day-to-day peace of mind.Four versatile use modes
Jump between tasks with ease and type, write, or draw comfortably in laptop, tablet, tent, or stand mode.Easily meet online
Easily connect and collaborate with others in dense wireless networks using fast, reliable Wi-Fi 6 connectivity.Engineered for durability
Rugged design undergoes MIL-STD 810, HP Total Test Process, drop testing, and resists spills and dust.Features | Simplify deployments
Get a low-maintenance experience with the automatic software updates and virus protection of the Chrome OS.Universal connectivity and charging with USBC™
Use the USB-C™ port to access and charge your USBC™ accessories from your Chromebook™ or charge your Chromebook™ from any USB-C™ adapter.Apps and content for expanded learning
Take learning in new directions with access to the Google Play™ Store and Android™ apps, which include thousands of instantly shareable and easily manageable innovative education apps.- Experience responsive performance, power, adaptability, and fun with Intel® Celeron™ 1.10 GHz processor
- The 11.6" 1366 x 768 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 11 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With ChromeOS, boot up in seconds and stay productive with a lightweight, secure OS optimized for cloud-first workflows and fast performance
- 8 GB memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking, allowing seamless transitions between tasks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Model | N5100 |
| vPro Technology | No |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Speed | 1.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 2.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 8 GB |
| Total Installed System Memory | 8 GB |
| Standard Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| System Memory Speed | 4266 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Display Screen Technology | BrightView |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | HD |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 63 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 2-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Battery Weight | 6.72 oz |
| Form Factor | Convertible |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Rugged | Yes |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.