Immersive 360-degree design
Easily interact and adapt to your learning style with a 360-degree hinge in laptop, tablet, tent, or stand mode.
Fast, reliable performance
Quickly access online content, thanks to a MediaTek Kompanio 520 processor, plenty of memory, and HP Fast Charge.
Durable, reliable design
This durably designed Chromebook undergoes 19 MIL-STD 810 tests and withstands drops up to 122cm (48.03 in).
Help protect our shared future
Manufactured with sustainability in mind featuring 100 percent sustainably sourced materials in the outer box.
Features | ChromeOS simplicity
Breathe easy with the low-maintenance, highly manageable and secure ChromeOS. With automatic software updates through June 2035 and built-in anti-virus protection, your device stays protected and up to date.
Universal connectivity and charging with USBC™
Use the USB-C™ port to access and charge your USBC™ accessories from your Chromebook™ or charge your Chromebook™ from any USB-C™ adapter.
Apps and content for expanded learning
Take learning in new directions with access to the Google Play™ Store and Android™ apps, which include thousands of instantly shareable and easily manageable innovative education apps.
Simple PC management
Spend less time and get right to the updates you need with HP Support Assistant.
A simple way to manage
Experience seamless device integration with the included perpetual Chrome Enterprise Upgrade. Get 300+ policies and Active Directory, VDI, and enterprise mobility management support.
Hassle-free connectivity keeps you going
Get a fast and reliable connection and stay connected in dense wireless environments with optional Wi-Fi 6 LAN and Bluetooth® 5.3 combo.
- The 11.6" 1366 x 768 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- ChromeOS delivers fast access to web apps and Android tools, making it ideal for students, educators, and mobile-first professionals
- 4 GB memory ensures smooth multitasking, enabling you to work on multiple applications simultaneously without slowing down
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | ARM |
| 2nd Processor Manufacturer | ARM |
| Processor Type | Cortex A76 |
| 2nd Processor Type | Cortex A55 |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Processor Speed | 2 GHz |
| 2nd Processor Speed | 2 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | ARM |
| Graphics Controller Model | Mali G52 MC2 2EE |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 32 GB |
| Flash Memory Type | eMMC |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Display Screen Technology | BrightView |
| Screen Mode | HD |
| Brightness | 250 Nit |
| Color Gamut | 50% NTSC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Battery Weight | 6.17 oz |
| Form Factor | Convertible |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | MediaTek |
| Chipset Model | Kompanio 520 |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |













