See outstanding image quality with the HP Everyday Adhesive Matte Polypropylene, 3-in Core. Work with the wide color gamut and smooth transitions delivered by this matte polypropylene material and produce quality prints from line drawings to photo-quality POP displays.
- See outstanding image quality. Work with the wide color gamut and smooth transitions delivered by this matte polypropylene material and produce quality prints from line drawings to photo-quality POP displays.
- Help keep your production process moving smoothly. This easy-to-use film features a permanent self adhesive for secure, reliable mounting.
- ICC profiles help you get the right color, right away. Take advantage of compatibility with HP Inks on this versatile, easy-to-use printing material.
- Tear-resistant and durable matte film for vibrant color printing
- Due to the high efficiency of liquid ink spray onto paper, inkjet printer produces great images
- The matte finish gives lesser glare and gloss but high-quality image results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brand Management Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Brightness | 101 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Core Diameter | 3" |
| Appearance | |
|---|---|
| Surface Finish | Matte |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Brand Management Group |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Inkjet |
| Sheet Size | 36" x 100 ft |
| Grammage | 168 g/m² |
| Sheet Thickness | 8.50 mil |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Opacity Standard | ISO 2471 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.