Overview | Be there even when you're not
The HP EliteOne 840 AiO empowers your team to be at their best with experiences that delight users and IT. Featuring a new sleek design, the latest Intel® processor, and packed with a new set of premium collaboration tools powered by HP Presence, it's ready for all your demanding projects and virtual conferences.
HP Auto Frame
Bring your meetings to life powered by premium audio and video features.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.
Powerful Intel® processor
Multitask with ease thanks the latest Intel® processor, massive storage, and agile DDR5 memory.
Help protect our shared future
At least 50 percent of all plastic used in this PC is post-consumer recycled plastic.
Features | Windows 11
Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.
Powerful Intel® processor
Help speed up demanding business applications with the latest generation Intel® Core™ processors.
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides precon?gured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly and traditional antivirus can't always recognize new attacks. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which uses deep learning AI to provide exceptional protection against advanced malware.
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit-speed Wi-Fi 6.
Protect critical security processes
Keep your critical applications and processes running even if malware tries to shut them down with the self-healing protection of HP Sure Run.
- Intel Core i5 2.60 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- With 16 GB of memory, run multiple demanding apps at once without lag, ideal for multitasking, content creation, and virtualization
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- 23.8" diagonal display with 1920 x 1080 resolution supports multitasking with crisp visuals and wide-format workspace
- All-in-One Computer delivers consistent computing performance with reliable and sustained operational stability
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- Intel UHD Graphics 770 shared graphic card handles HD video playback, photo editing, and complex office applications through adaptive memory usage and integrated graphics processing
- Wireless LAN enables fast wireless connectivity for quicker data sharin
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-14500 |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| L3 Cache | 24 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 23.8" |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 250 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | I219-LM |
| LAN Manufacturer | Intel |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Typ | 1 |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C (Rear) | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q670 |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Condition | Refurbished |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| TCO Certified | Yes |