HP ELITE DESKTOPS
Take your productivity up a notch. Reliable, secure, and manageable HP Elite Desktops are engineered for high performance and designed to impress.
ELITE DESKTOPSExperience top-notch productivity, plus industry-leading reliability, security, and manageability in a broad range of form factors.
- Built on hybrid architecture, Core Ultra 7 processor enhances multitasking, media editing, and AI-powered collaboration tools in Copilot+ PCs
- With 64 GB of memory, run multiple demanding apps at once without lag, ideal for multitasking, content creation, and virtualization
- 1 TB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporting stable internet connectivity and efficient online operations
- Desktop Mini form factor enables efficient workspace utilization and seamless integration
- Bluetooth enables wireless connectivity with support for device pairing, data transfer, and over-the-air firmware updates
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for rapid data access and transfer
- 30 MB L3 cache enhances single data retrieval performance by reducing latency and accelerating access to frequently used information
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core Ultra 7 |
| Processor Model | 265T |
| NPU Manufacturer | Intel |
| NPU Name | AI Boost |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Core | Icosa-core (20 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 5.30 GHz |
| L3 Cache | 30 MB |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Standard Memory | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Configuration | 2 x 32GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Configurati | 1 x 1TB |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN Model | I219-LM |
| LAN Manufacturer | Intel |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop Mini |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | Q870 |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
8 out of 8 (100%) reviewers recommend this product









