Overview | The right PC for hybrid work
Take the guesswork out of setting up your PC for hybrid work and show up to your online meetings looking and sounding your best with the HP EliteBook 860. Powered by the latest Intel® processor, this distinctive PC includes enterprise-ready security and manageability.
Designed for the enterprise. Made for you.
Highly secure and easy to manage remotely with a sophisticated design, the HP EliteBook 860 has the performance you need for complex workloads.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from modern threats.
Collaborate with confidence
Bring authenticity to your online meetings in a hybrid work world with optional 5G connectivity. Make virtual meetings more human and interactive with HP Presence technology like a 5MP IR auto tracking camera with and 88-degree wide-viewing angle and Audio by Bang & Olufsen.
Help protect our shared future
This PC contains at least 50-percent postconsumer recycled plastic in the keycaps.
Features | Windows 11
Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.
13th Gen Intel® multi-core processor
Get the perfect combination of power, snappy performance, and value with a 13th gen Intel® Core™ processor to handle multiple work tasks smoothly and reliably with multiple processing cores.
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 6E.
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit-speed Wi-Fi 6.
Automatic recovery from firmware attacks
Firmware attacks can completely devastate your PC. Stay protected with HP's self-healing BIOS - HP Sure Start Gen7 automatically recovers the BIOS from malware, rootkits, or corruption.
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardwareenforced security from HP Sure Click.
- The Intel Core i5 1.30 GHz processor provides exceptional performance, immersive multimedia experiences, and swift program loading, ensuring a seamless and efficient computing experience
- 16" display with 1920 x 1200 resolution delivers stunning clarity for movies, games, and photos, offering an immersive and captivating visual experience
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Model | i5-1335U |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| L3 Cache | 12 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 2 |
| Installed Slot Memory Configu | 2 x 8GB |
| Maximum Supported System Memo | 64 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Speed | 5200 MHz |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 16" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WUXGA |
| Brightness | 250 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 63 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 6-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 100 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type- | 2 |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Infrared Camera | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Front Camera/Webcam Resolution | 5 Megapixel |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Battery Weight | 7.94 oz |
| Appearance | |
|---|---|
| Cover Material | Metal |
| Security | |
|---|---|
| Windows Hello Compatible | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Condition | Refurbished |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |





















