EliteBook | Top-of-the-line business notebooks with manageability, security and durability features.
The laptops that know business. These PCs come with the manageability, security features and durability to handle your most demanding jobs.- Supports Wi-Fi 7, 5G, and Snapdragon Seamless via Snapdragon X Plus for fast connectivity, smart switching, and immersive audio
- With 32 GB of memory, users can effortlessly run multiple programs simultaneously, guaranteeing smooth and seamless execution for enhanced productivity
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon X Plus |
| Processor Model | X1P-42-100 |
| NPU Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 3.40 GHz |
| NPU Performance | 45 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Qualcomm |
| Graphics Controller Model | Adreno Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 32 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5X |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 63 Hz |
| Power Plug Type | Type C |
| Number of Cells | 3-cell |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Cellular Data Connectivity Te | LTE |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | Yes |
| Cellular Generation | 5G |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Sound Mode | Stereo |
| Input Devices | |
|---|---|
| Copilot Key | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| AI-powered | Yes |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| TCO Certified | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.