Overview | Optimal thin client performance, reliability, and security
Enable productivity with the performance and reliability of the HP Elite t755 Thin Client, featuring advanced security from both cyberand physical-based attacks for IT peace of mind. Built to support demanding performance with the progressive 6-core 45w AMD Ryzen™ V2546 Processor, helping users tackle mission-critical tasks.
Unleash maximum performance
Elevate efficiency with the progressive 45w AMD Ryzen™ V2546 Processor. Optimized for mission-critical workflows, this fast performing processor supports seamless productivity.
Built for mission-critical work
Empower your workforce with thin clients well-equipped with industrial-grade components for reliability and longevity while delivering a seamless user and management experience. Future-ready with expanded peripheral support and device management options.
Comprehensive security
Fortify critical security apps, data, and projects at the endpoints, wiping out data after each thin client log-in session. Get advanced protection from remote cyber- and physical attacks with a read-only OS and physical intrusion detection.
Help protect our shared future
The HP Elite t755 Thin Client uses at least 50 percent post-consumer recycled plastics, the keycaps contain 50 percent PCR DVDs, and the outside box and cushions are 100 percent sustainably sourced or recycled.
- Windows 11 IoT Enterprise LTSC 2024 OS controls hardware and ensures smooth processing of routine applications
- With 8 GB memory, run as many programs as you want without losing the execution
- Use the 2 USB 2.0 ports for rapid data action
- The dedicated graphic card has picturesque graphics which give extraordinary visuals, without having much effect on frame rates
- Connectivity speed with Gigabit Ethernet surpasses the standard rate and provides high-performance uplinks
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Ryzen Embedded |
| Processor Model | V2546 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 3 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Capacity | 2 GB |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC Adapter |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 4 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 4 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| TAA Compliant | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26) |



















