HP Thin Clients
The world's most secure and comprehensive thin client portfolio for cloud computing, virtual desktop infrastructure and beyond.
- With enhanced security and easy maintenance, the HP ThinPro OS increases your business's productivity
- 4 GB VRAM to manipulate data at a super-fast speed
- The shared graphic card allows for well-ordered and trouble free performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Type | Ryzen |
| Processor Model | R2314 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory | 32 GB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Adapter |
| Maximum Power Supply Wattage | 45 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 6 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 3 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











