Overview | Luxury cloud experience
Experience the simplicity of a Chromebook, reinvented with premium features that drive productivity and performance in a stunning x360 design that stands out with you. The HP Elite Dragonfly 13.5 inch Chromebook Enterprise delivers the latest collaboration and connectivity innovations while providing Chrome Enterprise Upgrade security and manageability.
High performance. Chrome OS simplicity.
Sharpen your focus with a high-performance Chromebook featuring the latest innovations in cloud-first computing.
Enterprise-grade security
Work confidently with the highly secure and manageable HP Elite Dragonfly 13.5 inch Chromebook Enterprise.
Collaborate and engage naturally
Designed for virtual collaboration with cutting-edge, HP Presence AI-enhanced video and audio.
Features | Simplify deployments
Get a low-maintenance experience with the automatic software updates and virus protection of the Chrome OS.
Universal connectivity and charging with USB-C™
Use the USB-C™ port to access and charge your USB-C™ accessories from your Chromebook™ or charge your Chromebook™ from any USB-C™ adapter.
Apps and content for expanded learning
Take learning in new directions with access to the Google Play™ Store and Android™ apps, which include thousands of instantly shareable and easily manageable innovative education apps.
Experience the simplicity of a Chromebook, reinvented with premium features that drive productivity and performance in a stunning x360 design that stands out with you. The HP Elite Dragonfly 13.5 inch Chromebook Enterprise delivers the latest collaboration and connectivity innovations while providing Chrome Enterprise Upgrade security and manageability.
High performance. Chrome OS simplicity.
Sharpen your focus with a high-performance Chromebook featuring the latest innovations in cloud-first computing.
Enterprise-grade security
Work confidently with the highly secure and manageable HP Elite Dragonfly 13.5 inch Chromebook Enterprise.
Collaborate and engage naturally
Designed for virtual collaboration with cutting-edge, HP Presence AI-enhanced video and audio.
Features | Simplify deployments
Get a low-maintenance experience with the automatic software updates and virus protection of the Chrome OS.
Universal connectivity and charging with USB-C™
Use the USB-C™ port to access and charge your USB-C™ accessories from your Chromebook™ or charge your Chromebook™ from any USB-C™ adapter.
Apps and content for expanded learning
Take learning in new directions with access to the Google Play™ Store and Android™ apps, which include thousands of instantly shareable and easily manageable innovative education apps.
- The Intel Core i7 1.80 GHz processor delivers lightning-fast speeds and peak performance, making it ideal for handling the most demanding tasks and games with ease
- The 13.5" 1920 x 1280 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With ChromeOS, enjoy built-in virus protection and sandboxing for safer browsing and app usage across school, work, and personal notebooks
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Model | i7-1265U |
| vPro Technology | Yes |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| On-board Memory | 16 GB |
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR4X |
| System Memory Speed | 4266000 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Optical Drive Type | No |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 13.5" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1280 |
| Display Screen Technology | Sure View |
| Screen Mode | WUXGA+ |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 1 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | ChromeOS |
| Operating System Language | English |
| Security | |
|---|---|
| Finger Print Reader | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| TCO Certified | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.































