Overview | Power your most demanding applications
Step into the future with the highly secure and easy to manage HP Elite 805 SFF equipped with an AMD Ryzen™ 8000 series processor and AMD RDNA™ 3 onboard graphics, and an NPU that work together to balance workloads get the most out of cloud based AI applications. Quickly work through multiple tasks with AI enhanced power that takes over mundane tasks for you so you can focus on what matters most.
Powered to thrive
Enjoy the solid desktop performance provided by an AMD Ryzen™ 8000 series processor.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.
Connection your devices
11 native USB ports provide plenty of outlets to connect your peripheral devices.
Features | Windows 11
Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology.
Commanding AMD processor
Take on your work with an efficient and reliable next generation AMD Ryzen™ 8000 series processor with an NPU that provides a highly responsive experience.
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware enforced security from HP Sure Click.
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.
Recovery simplified
HP Sure Recover provides fast, secure, and automated recovery of the OS over LAN or Wi-Fi® from advanced malware attacks. End users can now pause or retry if the connection is lost and it's corporate image ready for fleet deployments.
- Ryzen 5 4.35 GHz processor delivers responsive computing power designed to support creative exploration and immersive digital experiences across everyday tasks
- 32 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- With more hardware, desktop computer delivers upgradeable performance for media creation and demanding workloads
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- AMD Radeon 760M Graphics shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Small Form Factor form factor ensures structural integrity and consistent performance
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster data transfer than standard Ethernet for high-speed server and network
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 8600G |
| NPU Manufacturer | AMD |
| NPU Name | Ryzen AI |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 4.35 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
| NPU Performance | 16 TOPS |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 760M Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Configuration | 1 x 32GB |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| LAN Model | RTL8111EPP |
| USB Ports | |
|---|---|
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Typ | 1 |
| Total Number of USB Ports | 11 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 4 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 1 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Localization | English |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System Language | English |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Small Form Factor |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Chipset Model | Pro 665 |
| AI-powered | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |





