Intentionally crafted to deliver crisp visuals, personalized comfort, and true flexibility, the HP E22 G5 FHD Monitor redefines comfort, so there's nothing between you and your best. Stylishly designed with the planet in mind, this display is the perfect fit for both the office and home.
See it All, Do it All
When the difference is in the details, this 21.5-inch diagonal FHD monitor displays the clarity you need to stay focused on the task at hand. With rich 99% sRGB color depth and IPS technology, you'll see clear, vivid colors across wide viewing angles.
Bring Comfort to Work
When doing your best relies on feeling your best, it's easy to find all-day comfort with 4-way adjustability optimized by the step-by-step Ergonomic Setup Guide in HP Display Center. Help keep your eyes comfortable with a monitor that comes with flicker-free technology, a 75Hz refresh rate and HP Eye Ease, an always-on, built-in low-blue light filter.
Connect Intuitively
Work how you want with flexible connectivity and settings. Purposefully in reach, the accessible ports make connecting your devices quick and easy, while you effortlessly navigate your on-screen settings with the intuitive joypad OSD button.
Design that Inspires
Spark joy on your desk and in the world with a monitor built around you. The elegant, efficient design and 3-sided micro-edge bezel elevate your office while maximizing space. Beyond the looks, feel good with a monitor that contains recycled plastics and metals. And customize your space to boost your productivity with the matching accessory ecosystem
- FHD (1920 x 1080)
- 1000:1
- 5ms GtG (with overdrive)
- IPS
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 1 |
| Screen Size Class | 22" |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Backlight Technology | LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 86 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 75 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 250 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.25000 mm x 0.25000 mm |
| Native Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time Details | 5 ms GTG (OD) |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Operating Power Consumption | 50 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | No |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 10.80 lb |
| Height with Stand | 19.41" |
| Depth with Stand | 8.31" |
| Width with Stand | 19.24" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Height |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| Built-in Devices | USB Hub |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | USB-C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Efficiency Certificati | China Energy Conservation Program (CECP) |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified Edge |
| TCO Certified | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Vietnam Minimum Energy Performance Standards (Vietnam MEPS) |



