HP Backlit Polyester Film achieves superb ink adhesion to produce razor-sharp images. With HP Latex Ink compatibility, this film produces prints you can laminate right off the printer. And with the competitive price and reliable, trouble-free performance you expect of HP, the potential for your business is also impressive.
- Display film is stress resistant from rolling & unrolling continuously
- Inkjet printer produces quality images by propelling droplets of ink onto paper
- The matte finish gives lesser glare and gloss but high-quality image results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Brand Management Group |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Core Diameter | 3" |
| Appearance | |
|---|---|
| Surface Finish | Matte |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Brand Management Group |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Inkjet |
| Sheet Size | 36" x 100 ft |
| Grammage | 285 g/m² |
| Opacity Percentage | -80% |
| Sheet Thickness | 8.70 mil |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Opacity Standard | TAPPI T-425 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.