Maximize Your Capacity
Expand your laptop's memory for speed, space, and seamless productivity. With the new 8 GB DDR5 5600MHz SODIMM, you'll have plenty of room to work and play and multitask with ease. Open your workspace for more and start thinking about computer memory less.
More Power, Less Drain
Upgrading to 8 GB DDR5 5600MHz SODIMM doesn't just expand your RAM, it increases the overall computing power of your HP laptop-opening the floodgates of speed and giving every part more room to think. It's also extremely efficient, so all that power doesn't drain your battery faster or heat everything up.
Tested. Trusted. Warrantied
Invest in genuine HP-branded memory that's tested, certified, and built for HP laptops. Robust and reliable, this product even comes with an extensive 3-year warranty, just in case.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 5600 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- SODIMM 8 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR5 SDRAM memory technology effectively enables data to be moved at various points in a CPU clock cycle to allow maximum productivity
- 1 x 8GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 262-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- Notebook device support for your ram module to allow enhanced performance and reliable memory solution
- SODIMM form factor with 262-pin and 8 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Memory Standard | DDR5-5600/PC5-44800 |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Number of Pins | 262-pin |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | SODIMM |
| Thickness | 78.7 mil |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |