Effortlessly make a great impression through extraordinary collaboration powered by built-in AI conferencing on a dazzling ultrawide display with Thunderbolt™ 4.
- Display size (diagonal): 86.4 cm (34")
- Response time (typical): 5ms GtG (withoverdrive)
- Native resolution: WQHD (3440 x1440)
- Contrast ratio:2000:1
Put your best self on display
Usher in a new era of intelligent conferencing with effortless AI experiences across any OS. Collaborate like you're face to face thanks to lifelike audio and visual clarity from the 5MP HDR AI webcam with integrated speakers so you can always conference with confidence.
Productivity beyond measure
This cutting-edge WQHD curved monitor provides an ultrawide canvas that makes maximum productivity effortless. Do more, uninterrupted, on more devices with this Thunderbolt™ 4 monitor's incredible performance and advanced work flow features.
Your vision, exactly as you dream it
Reimagine your creative process. Trust what's on screen straight from the box with factory-calibrated color accuracy on a brilliant display. Jump into the wide array of vivid, lifelike colors and rich contrast thanks to IPS Black, HDR400, 98% Display P3, and more.
Intelligent conferencing, ahead of the curve | Intelligent 5MP HDR AI Webcam
The integrated Poly Studio 5MP HDR AI webcam adapts to lighting conditions to always deliver superb camera quality. No matter the device you work on, the built-in AI collaboration tools ensure you're always ready to make a stellar first impression.
Full-Suite AI Experience
Collaborate confidently with a host of built-in AI webcam features. Auto framing keeps you front and center, background blur minimizes distractions, and auto lock and awake offers added security so you can focus on your conversation, not your tech.
AI Noise Reduction
Upgrade your conference call experience with HP AI-based noise reduction filters. Limit distractions including dogs, sirens, construction, and other meetings so you're heard loud and clear no matter what's happening around you.
Poly Studio Audio with DTS® Virtual:X™
Never miss a beat with the high-quality, immersive sound of 4 speakers with DTS® Virtual:X™ technology - perfect for music, meetings, and more.
Ultrawide WQHD Display
Boost your productivity with ultrawide 34" curved monitor with 3440 x 1440 WQHD resolution - see all your projects in vivid detail on one expansive screen.
IPS Black Technology
View brilliant visuals from any angle with deeper colors, darker shadows, and brighter highlights with IPS Black. Enjoy a stunning 2,000:1 contrast ratio - twice that of a traditional IPS - and ultra-wide viewing angles.
Superb Color Accuracy
For color-critical projects, trust this Pantone-validated™ display with superb color accuracy, achieved by strict factory color calibration that ensures over 300 colors achieve a Delta E < 2, making any color difference virtually indistinguishable.
HDR and Wide Color Gamut
Replicate reality on your screen with 98% Display P3, 100% sRGB and VESA DisplayHDR™ 400 for a wide range of vibrant colors and deeper hues that represent colors as they are in the real world.
HP User Color Recalibration
For professionals who demand exact, consistent, and top-quality color for their monitor, this feature allows users to recalibrate their displays to maintain professional-grade color accuracy throughout the life of the monitor.
AMD FreeSync™ Premium & High Refresh Rate
Enjoy buttery-smooth scrolling and ultra-fluid, tear-free entertainment at
- 34" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- Edge LED backlighting offers slim design and bright visuals with lower power consumption and uniform screen illumination
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- FreeSync Premium supports LFC and low latency, helping maintain smooth visuals even during frame rate drops and transitions
- Designed with AI-powered features, boosts display efficiency and responsiveness, supporting consistent performance across modes
- 21:9 aspect ratio ensures that you easily view CinemaScope video content without letterboxing or distortion across the entire screen
- Furnishes captivating visuals with 400 Nit brightness levels that deliver clear, vibrant images in both bright and dim settings
- Single Power ON feature enables responsive operation and efficient task handling
- 3440 x 1440 maximum resolution produces vibrant, high-definition visu
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| HDCP Supported | Yes |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium |
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 000:1 , 2 |
| Curvature | 1900R |
| Screen Size Class | 34" |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 190 kHz |
| Vertical Frequency | 30 Hz to 120 Hz |
| Curved Screen | Yes |
| Maximum Resolution | 3440 x 1440 |
| Screen Mode | UW-QHD |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Black Technology |
| Brightness | 400 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Color Gamut | 98% Display P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Pixel Pitch | 0.23000 mm x 0.23000 mm |
| Pixel Per Inch (PPI) | 109 |
| Active Display Area (H x V) | 31.46" x 13.15" |
| Native Resolution | 3440 x 1440 |
| Response Time Details | 5 ms GTG (OD) |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Maximum Power Consumption | 310 W |
| Operating Power Consumption | 51 W |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Type-C Po | 1 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 1 |
| Thunderbolt Ports | |
|---|---|
| Thunderbolt | Yes |
| Thunderbolt 4 | Yes |
| DisplayPort | |
|---|---|
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Webcam | Yes |
| Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Number of Speakers | 4 |
| Microphone | Yes |
| Number of Microphones | 2 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 25.02 lb |
| Height with Stand | 21.55" |
| Depth with Stand | 10.51" |
| Width with Stand | 32.04" |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Mount Type | Bracket Mount |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| General Features | |
|---|---|
| AI-powered | Yes |
| Built-in Devices | KVM Switch |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Interface | USB-C |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 41°F (5°C) to 95°F (35°C) |
| Operating Humidity Range | 20% to 80% (Non-condensing) |









