Reimagine what work looks like
Get more out of your workday with the HP Series 5 Pro 24" WUXGA Monitor. Create the setup that works for the way you work, wherever you work, with refined visual clarity and adjustable comfort built into a sleek, modern design.
Elevate your productivity
See more of your work and get more done on this 24" WUXGA resolution monitor. A lightningfast 100 Hz refresh rate brings out every detail. Elevate your view even more by experiencing bright, vibrant, consistent colors with 100% sRGB and HP Progressive White Balance.
Designed to inspire
Change the way you see your desk. See more of your display with the 3-sided borderless with micro-edge bezel design. To get even more done, pair this display with another HP Series 5 Pro 24" WUXGA monitor and a dock for the perfect dual display setup.
Take control of your comfort
Find a way to feel your best all day with 4-way adjustability optimized by the step-by-step Ergonomic Setup Guide in HP Display Center. Keep your eyes comfortable with HP Eye Ease by reducing blue light without impacting color.
Featuring | 16:10 WUXGA Resolution
Get 11% more screen with WUXGA 1920x1200 resolution and 16:10 aspect ratio.
IPS Technology
No matter where you are or sit, IPS technology ensures image accuracy and consistency across wide 178-degrees horizontal and vertical viewing angles.
100 Hz Refresh Rate
With a 100 Hz refresh rate this monitor is capable of clear details, smoothly moving from frame to frame, allowing for fast split-second reaction time.
More Contrast
See the nuanced differences of color, shadow, and highlights thanks to the enhanced 1500:1 contrast ratio.
High Brightness
350 nits of brightness lets you see clearly. Enhance your visual performance for work or simply enjoying entertainment.
- 24" viewable screen size enhances clarity and depth for immersive playback of movies, games, and high-resolution media
- 5 ms response time enhances responsiveness and visual sharpness, ideal for action-packed games, sports, and dynamic media
- The 16:10 aspect ratio provides extra vertical space, making it ideal for multitasking, document editing, and creative workflows
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 350 Nit brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- OverDrive feature enables responsive operation and efficient task handling
- 1920 x 1200 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LCD monitor runs cooler with low power use, offering extended performance and comfort for long work or entertainment sessions
- WUXGA resolution provides enhanced image quality and extra screen space, perfect for productivity and content creation
- 100 Hz standard refresh rate reduces deterioration caused by blurring to preserve image clarity and support sustaine
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Native Contrast Ratio | 1 , 500:1 |
| Screen Size Class | 24" |
| Viewable Screen Size | 24" |
| Horizontal Frequency | 30 kHz to 130 kHz |
| Vertical Frequency | 50 Hz to 100 Hz |
| Maximum Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Mode | WUXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 350 Nit |
| Response Time | 5 ms |
| Standard Refresh Rate | 100 Hz |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Pixel Pitch | 0.27000 mm x 0.27000 mm |
| Response Time Details | 5 ms GTG (OD) |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Maximum Power Consumption | 58 W |
| Operating Power Consumption | 22 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Weight with Stand (Approximat | 11.20 lb |
| Appearance | |
|---|---|
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Tilt |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature Range | 41°F (5°C) to 95°F (35°C) |











