Overview | Boost workflows with affordable AMD power and DDR5 efficiency
The HP 255R 15.6 inch G10 Notebook provides essential business-ready features in a thin and light design that's easy to take everywhere you go. This laptop is powered for productivity with a robust AMD processor, super-fast DDR5 memory, and storage options-all at a price you can value.
Upgraded modern laptop power
Experience a laptop for everyday use and work anywhere with a powerful AMD processor and essential tools for business.
Enhanced Sign-in Security (ESS)
Ensure data protection and reduce the risk of breaches and spoofing attacks with ESS for biometric authentication.
Reliability and durability tested
Undergoes MIL-STD testing to help ensure your HP 255R Notebook meets or exceeds HP durability standards.
Sustainably sourced
This HP 255R 15.6 inch G10 Notebook PC uses 100% sustainably sourced and recyclable outer box packaging.
- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 8.51 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Model | 7535U |
| Processor Threads | 12 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.50 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 660M Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Installed Slot Memory Configu | 1 x 16GB |
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 300 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 63 Hz |
| Fast Charging Details | 50% in 45 Minutes |
| Number of Cells | 3-cell |
| Included Charger Power | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Power Details | 2 x 2W |
| Sound Mode | Stereo |
| Input Devices | |
|---|---|
| Copilot Key | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Battery Weight | 6.70 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |











