Overview | Boost output with affordable options and ample screen space
The HP 250R 15.6 inch G10 Notebook provides essential business ready features in a thin and light design that's easy to take everywhere you go. The efficient Intel® processor, fast memory, and storage is powered for productivity-all at a price you can value.
Flexible for every business need
Discover the power of modern laptops with business-ready tools for essential everyday everywhere performance.
Enhanced Sign-in Security (ESS)
Ensure data protection and reduce the risk of breaches and spoofing attacks with ESS for biometric authentication.
Reliability and durability tested
Undergoes MIL-STD testing to help ensure your HP 250R Notebook meets or exceeds HP durability standards.
Sustainably sourced
This HP 250R 15.6 inch G10 Notebook uses 100% sustainably sourced and recyclable outer box packaging.
Features | HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit-speed Wi-Fi 6.
Be your best virtual self
Sometimes in life, only a face-to-face conversation will do. Thanks to the HP HD camera with wide dynamic range (WDR), you always come off looking your best during virtual conferences in bright and low light conditions.
- Notebooks powered by Intel Core 3 offer reliable speed and energy efficiency for students, professionals, and home users
- The 15.6" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 7.02 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- With 16 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core 3 |
| Processor Model | 100U |
| Processor Threads | 8 |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Speed | 1.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| L3 Cache | 10 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Installed Slot Memory Configu | 1 x 16GB |
| Maximum Supported System Memo | 32 GB |
| Standard Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Number of Free Memory Slots | 1 |
| Installed Slot Memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 15.6" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 250 Nit |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Contrast Ratio | 300:1 |
| Power & Battery | |
|---|---|
| AC Adapter Frequency | 63 Hz |
| Number of Cells | 3-cell |
| Included Charger Power | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Battery Weight | 6.70 oz |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| TCO Certified | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |









