Overview | A thin, reliable laptop to stay productive and entertained
Go anywhere with the ultra-thin, lightweight HP 14" Laptop PC. Enjoy its micro-edge, ?icker-free[1] display and the enhanced power of the Intel® Core™ Series 2 Processor[2]. Leverage the AI assistant with the Copilot Key[3] and extend your productivity with a long battery life[4], HP Fast Charge[5], and precision touchpad for faster navigation.
Thin and light with a micro-edge display
Super-portable with a lightweight design and a more comfortable view on flickerfree[1], micro-edge display.
Stay productive with a long battery life
Boost all-day productivity with a long lasting battery life[4] and precision touchpad for faster navigation.
Reliable performance for every day
Tackle your busiest days with the Intel® Core™ Processor[2], ample storage and instant access Copilot Key[3].
Built for a better tomorrow
Designed with sustainable, post-consumer recycled plastics[6] and is EPEAT® Gold with Climate+ registered[7].
Features | Get a fresh perspective
From a rejuvenated Start menu, to new ways to connect to your favorite people, news, games, and content-Windows 11 is the place to think, express, and create in a natural way.
Intel® Core™ Processors
Get enhanced performance and higher graphics with Intel® Core™ Processors for improved multitasking. Affordability that lets you connect, learn, and play from anywhere.
Intel® Graphics
Enjoy vivid and immersive visuals in creative applications and gaming.
Full HD display
Sit back and enjoy crystal-clear visuals and images with the vibrant quality of 2 million pixels. The 1920 x 1080 resolution gives all your digital content a new dimension.
Anti-glare panel
Enjoy the sun and your favorite content with this anti-glare panel. Non-re?ective and low gloss means you'll get less glare while you're outside.
16:9 aspect ratio
A 16:9 aspect ratio lets you see all of your game.
- N-Series boosts budget notebooks with Gracemont architecture and AV1 decoding for responsive performance
- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- 12 Hours battery run time allows you to stay untethered and productive for extended periods without interruption
- 4 GB memory effortlessly manages multiple programs simultaneously, delivering a smooth and hassle-free multitasking experience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HP Inc. |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | N-Series |
| Processor Model | N250 |
| Processor Threads | 4 |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Maximum Turbo Speed | 3.80 GHz |
| L3 Cache | 6 MB |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Number of Occupied Memory Slo | 1 |
| Installed Slot Memory Configu | 1 x 4GB |
| Standard Memory | 4 GB |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of Memory Slots | 1 |
| Number of Free Memory Slots | 0 |
| Installed Slot Memory | 4 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | Flash |
| Flash Memory Capacity | 128 GB |
| Flash Memory Type | UFS |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 14" |
| Touchscreen | No |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Screen Mode | Full HD |
| Brightness | 250 Nit |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Fast Charging Details | 50% in 45 Minutes |
| Number of Cells | 3-cell |
| Included Charger Power | 45 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| HDMI Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Condition | Refurbished |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Climate+ (EPEAT Climate+) |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |

