- Proven, Reliable Technology - Offers extremely consistent read range. Unaffected by body shielding or variable environmental conditions.
- Thin - Can be carried with credit cards in a wallet or purse. Use with a strap and clip as a photo ID badge. �
- Long Life - Passive, no-battery design allows for an estimated minimum 100,000 reads.
- �Durable - Strong, flexible, and resistant to cracking and breaking.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | HID Global Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Memory Size | 256 Byte |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Smart Card/Tag Thickness | 39.4 mil |
| Smart Card/Tag Width | 3.39" |
| Smart Card/Tag Length | 2.13" |
| Appearance | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Security | |
|---|---|
| Encryption Key Size | 3 Byte |
| General Features | |
|---|---|
| Technology | Smart Card |
| Operating Frequency | 13.56 MHz |
| Manufacturer | ASSA ABLOY |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Weight | 0.20 oz |
| Media Type | Printable |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.