- 2019-2024 Ram 1500 Pickup Truck (5th gen- Body Code DT)
- 2020-2024 Ram 2500 Pickup Truck (5th gen- Body Code DJ)
- 2020-2024 Ram 3500 Pickup Truck (5th gen- Body Code D2)
- 2019-2024 Ram 3500 Chassis Cab (5th gen- Body Code DD & DF)
- 2019-2024 Ram 4500 & 5500 Chassis Cab (5th gen- Body Code DP)
- With 40/20/40 bench seat and Uconnect 3 / 5" display or Uconnect 5 / 8.4" display
- 30-minute installation
- No permanent modification
- 12 lb. weight carrying rating
- Flip up to view or control the OEM equipment
- Positive dual action latch for security
- Includes VESA 75 hole pattern, DMM Offset Plate and Hardware
- Configurable for many devices
- Heavy gauge steel, welded construction
- Black powder coat finish
- Lifetime warranty
- Made in USA
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Havis |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Maximum Screen Size Supported | 8.40" |
| Minimum Screen Size Supported | 0.60" |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 12 lb |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 75 x 75 |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Powder Coated |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Havis, Inc |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

